Oğluma Mektup

بسم الله الرحمن الرحيم 

Muhammed,

Bütün insanlığa en iyi örnek olan kişinin adını taşıyorsun. Baban ve ben senin için bu adı seçtiğimizde, bu ismi koymamamız gerektiğini söyleyenler oldu. Adın sana ağır gelebilir veya büyük sorumluluklar getirebilir diye. Doğru, ismin senin bazı zamanlar zorluklarla karşılaşmana neden olabilir. Bu zamanlarda ismini aldığın kişi, Muhammed sav’in hayatından güç alacağını umuyoruz. Onun hayatında her türlü zorluğun örnekleri bulunuyor; reddedilme, kayıp, yalnızlık, dışlanma… Onun hayatını öğren. Aklında tut, güvenini ve gücünü ondan al. İnşAllah, O’nun karakterini içselleştir ve gün geçtikçe ona daha fazla benze. Onun tebliğ ettiği vahye inanmayanların bile, onun en güvenilir ve en dürüst kişi olduğunu kabul ettiğini unutma. MaşAllah, senin kalbin de Muhammed sav’in kalbi gibi şefkat dolu. Çok küçük yaşlarından beri seni  ‘ailenin iyilik severi’ olarak adlandırdık. Her zaman diğer insanları düşündün, onlar için muazzam bir sevgi doluydun. Duam, büyüdükçe bu özelliğini kaybetmemen, her zaman insanlığın faydasına olacak işleri yapman, dürüstlüğün ve kibarlığın insanların kalbini kazandıracağını hatırlaman. Bu özellikleri kendinle bütünleştir.

Kendini diğer insanlarla karşılaştırmamaya çalış. Hayatın içinde bir çok şey, hayatı bir yarışmaymış gibi hissettirirken, bunu yapmanın zor olduğunu biliyorum. Ama bil ki, günün sonunda hesap vereceğin sadece iki kişi var, Allah ve kendin. Elinden gelenin en iyisini yaptın mı? Doğrulukla, ahlakla hareket ettin mi? Eğer bu sorulara yanıtın ‘evet’ ise, geriye kalanlar için endişelenmene gerek yok. Başarı zaman alır, arkadaşlar gelir ve gider, yaptığımız her şeyde iyi olmak zorunda değiliz, başarısızlıkta bu sürecin bir parçası…

Duygularını göstermekten korkma. Ağlamak seni  ‘daha az adam’ yapmaz. Diğerlerine sevgi göster, üzücü durumlarda hüzünlen, hayal kırıklıklarınla iletişim kur ve çözüm için çalış… Duygularını içinde tutup, sana zarar vermelerine izin verme. İletişim hem kişisel hem de iş hayatındaki ilişkilerin için gelecekte önemli bir yere sahip olacak. Nasıl hissettiğinle ilgili rahatça konuşabil. Unutma ki  diğerleri seni dinlemediğinde, seni her zaman dinleyen bir Allah var. Rabbine her gün ne olursa olsun içini dök…

İslam bir hediye. Umarım kıymetini bilirsin ve hayatlarımıza zenginlik, ferahlık kattığını anlarsın. Allah bizim iyiliğimiz dışında hiçbir şey istemez. İmanının getirmiş olduğu sorumluluklardan dolayı bazen bazı şeyleri kaçırıyormuş gibi hissedebilirsin. Bil ki Allah rızası için bıraktığın her şey, bir gün sana daha iyi bir şey olarak geri dönecek. İmanınla alakalı kafa karışıklığı hissedip, çıkmaza düştüğünü düşünürsen, Muhammed peygamberin (sav) hayatına bak ve Kuran oku. Bu kaynakların senin rehberin olmasına izin ver. Bu hikayeler geçmişe, bugüne ve yarına hitap ediyorlar.

Kıyamet günü geldiğinde mescitlere bağlı olanların, Allah’ın gölgesinde olduğu yerde olman için dua ediyorum. Biliyorum camilerin sadece yetişkinler için olduğunu, hatta sıkıcı olduğunu hissediyor olabilirsin. İnşallah, toplum olarak bu algıyı değiştireceğiz. Umuyorum, sen de camilerin hayatımızın ve enerjimizin bir parçası olması için çabalayanlardan olursun. Bu mekanları, toplumun bir araya gelip öğrendiği, cemaat olduğu yerlere dönüştürürsün. İnsanları yönlendirme becerin olduğun aşikar, umarım bu yetiyi yüce işler için kullanırsın.

Namazlarını kılmayı unutma! Oğlum. Allah bizlere ezanın içinde, namazla başarıya ulaşacağını hatırlatıyor. Namaz, bizim Allah ile olan bağlantımız. Eğer O’na yakın olursak O da bize yakın olur. Bunun idrakini sakın kaybetme. Eğer birine yakın olmak istiyorsan, onunla zaman geçirmen gerekir. Namaz da Allah ile vakit geçirmektir. Namazını asla bırakma. Gün içerisinde sadece birkaç dakikanı alan bu şey, hayatını tamamiyle değiştirebilme özelliğine sahip.

‘namaza gel, kurtuluşa gel…’

Benim canım oğlum. Benim tek oğlum. Biliyorum kendini yalnız ve sayıca azınlıkta hissettiğin, erkek kardeşinin olmasını istediğin zamanlar oluyor. Bil ki, aramızdaki bu özel bağı ve tek oğlum oluşunun kıymetini hiçbir şeye değişmem. Küçükken bana, evimizde sonsuza kadar yaşayabileceğini söylerdin. Umuyorum ki evimizin her zaman güvenli bir liman olduğunu hissedersin.

Seni ne kadar çok sevdiğimi her zaman hatırlamanı isterim. Kimse seni benden daha fazla sevemez! Bu sevgi hiç değişmeyecek inşAllah. Benim sevgimden daha fazlası ise Allah’ın sevgisi.

Bana her zaman dua et, ve bil ki sen her zaman duamdasın. Eksikliklerim için beni affet, Muhammed.

Love you,

Annen  

7
Yorumlar

avatar
7 Comment authors
HaticeÜmmühanSümeyrajenny molendykBurcu Yavuz Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Semiha Altındiş
Ziyaretçi
Semiha Altındiş

Çok güzel, maşaAllah, Rabbim gençlerimizi Allah yolunda daim etsin

Nazmiye Ak
Ziyaretçi
Nazmiye Ak

Ne güzelsin, nasıl güzel bir örneksin maşaallah.Rabbim kalbine kalemine kuvvet versin yüzü güzel, kalbi güzel insan. Mektubun bir harika, evlada bırakılabilecek en güzel miras

Burcu Yavuz
Ziyaretçi
Burcu Yavuz

Allah çocuklarımıza salih kullarından olmak nasip etsin inşallah. Yolunda, aynı safta koşmayı nasip etsin inşallah.

Sümeyra
Ziyaretçi
Sümeyra

MaşAllah ya♥️Benim de oğlum Muhammed bana da o ismi koyma dediler ama tün güzelliklerini efendimizden alsınlar inşAllah

Ümmühan
Ziyaretçi
Ümmühan

Allah razı olsun. Evlatlarımıza okuyabilecekleri bir yazı bıraktığınız ve bütün annelerin hissettiği duyguları anlattığınız için size sonsuz teşekkürler.

Hatice
Ziyaretçi
Hatice

İyi ki varsın Jenny Molendyk ❤️

Menü

Benzer Yazılar

Events

21 Şubat,2020. 18:30, Şehit Adil Büyük Cengiz AIHL.“The Dynamic Classroom” How to increase Engagement, Excitement and Participation in the English Classroom.

Read More »