Kızlarıma Mektup

بسم الله ألرحمن ألرحيم 

Kızlarıma,

Benim sevgili kızlarım; Allah, size anne olarak beni seçtiği için çok mutluyum. Bunun üzerine tefekkür etmem bile, kalbimin hızlı atmasına sebep oluyor. Dünyadaki bu kadar insan arasından benim evlatlarım olmanız için sizi seçti. O’nun sizi bana hediye etme sebebinin, size sunabileceklerimden ziyade, her birinizden öğreneceklerim olduğundan eminim.

Herbiriniz kendinize has eşsiz özelliklere sahipsiniz. Birgün bundan bir adım daha ileri gidip, hepinizin o muazzam şahsına munhasır, onur duyduğum ruhlarınıza ayrı ayrı mektuplar yazacağım. O zamana kadar, bu mektup hepiniz için benim sevgili kızlarım…

Babanız ve ben her zaman çok çocuğumuz olsun istedik. Biliyorum bu karar, bazen kendi istediklerinizin olmamasını gerektiriyor. Birbiriniz için fedakarlık yapıyorsunuz, teşekkür ederim. Şahsi ve fiziksel alanlarınızdan feragat ettiğiniz için teşekkür ederim. Sizin için özel olan ve paylaşmak istemeyip, paylaştığınız her şey için teşekkür ederim. Anne babanızla birebir geçirmek istediğiniz daha çok zamanı kardeşlerinizle paylaştığınız için teşekkür ederim. Biliyorum ki bu durumun size zor geldiği, “keşke tek çocuk olsaydım” dediğiniz zamanlar oldu. İnşAllah, hayatta öğreneceğiniz bir çok şeyin ilkini, başkaları ile sevgi, saygı ve merhametle nasıl yaşanacağını bu kalabalık ailemizde öğrenmiş olursunuz. Bunun yanında, gerektiğinde sizin için önemli olan konularda nasıl dimdik duracağınızı; yeri geldiğinde nasıl alttan alacağınızı; başkasının sahip oldukları sizinkinden azsa nasıl paylaşacağınızı ve birileri tarafından yanlışa uğradığınızda nasıl affedici olacağınızı öğreneceksiniz.

Bütün bu duygu ve tecrübeleri yaşarken, hem kendinize hem de karşınızdakine sevgi ve saygıdan kaynaklanan duygu ile yaklaşmanız için Allah’a dua ediyorum. Bir konuda kendiniz için istediğinizi, başkaları için de isteyebilmeyi kalbinize nakış nakış dokuyun. Biribirinize sahip çıkın, birbirinizle mutlu olun. Yalnız kaldığınızda, zorluklarla karşılaştığınızda birbirinize dayanın. Yaşadığım süre boyunca, Allah’tan duam; ne zaman ihtiyacınız olursa kapımı çalabileceğinizi hissetmeniz ve size her zaman kollarım açık beklediğimi bilmenizdir.Fakat birbirinize dayanmanız gereken günler olacak. O günlerde, birbirinize sıkıca tutunun.

Ne kadar zor olursa olsun, hayallerinizin peşinden koşun. Bu hayallere ulaşmaktan uzağa düşerseniz, ayağa kalkın ve daha fazla yakınına gidebilmek için harekete geçin. Emek harcanmayan hiçbir şeyden hayır gelmez. Çalışmaktan, emek harcamaktan korkmayın. Allah’tan yardım dilemenin de bunun bir parçası olduğunu sakın unutmayın ve Allah’tan isteyin… ve sonra çalışmak için sizi motive eden ne varsa yapın. İlham almak, motive olmak için geçmişteki harika rol modellere bakın. Bunu bütün kalbimle inanarak söylüyorum. Tarihimizde çok güçlü ve muazzam müslüman kadınlar var. Onların hikayelerini okuyun. İsimlerini öğrenin. Yaşadıkları zorluklar size güç verecek. Kendi hikayenizi yazmak için bunları kullanın. Alimler, iş kadınları, sanatçılar, doktorlar, sporcular, mucitler, yazarlar… hepsi kısa bir mesafe uzağınızda. Toplumun veya diğerlerinin bakış açılarının hedefinize giden yolu etkilemesine izin vermeyin. İnsanların bu bakışının yanlış olduğunu ispat edin, beklentileri aşın ve isimlerinizi tarih kitaplarına yazdırın.

Allah bize şöyle diyor, ‘Ateş şehvet ve ihtirasla, cennet ise zorluklarla çevrilidir.’ Bu dünyanın parıltısına aldanmayın ve bunun sizin odağınızı dağıtmasına izin vermeyin. Eğlenmeyin, eğlenceli şeyler yapmayın demiyorum… Sadece hayatta olma sebebinizi unutmayın. Bir gün yaratıcınızla buluşacaksınız. Her gece uyumadan önce ve her sabah uyandığınızda bunu hatırlayın. İnananların anneleri; Hatice, Sevde, Ayşe, Hafsa, Zeyneb, Ümmü Seleme, Cevriye, Zeyneb binti Cahş, Ümmü Habibe, Safiye ve Meymune’yi kendinize örnek alın. Bu kişiler hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiğini bilmemizde en iyi örneklerden bazılarıdır. Aranızdan ikisinin adını bu kişilerin isimleri arasından seçtik. Diğer ikinizin ismini Kuran’da geçen kadınların adları arasından seçtik. Size güçlü isimleri olan, güçlü kadınların adlarını verdik ve umuyoruz ki bu isimler, onlardan biri olmanız için size ilham kaynağı olur. Bu kadınlar farklı sosyo-kültürel yapılardan geliyorlar, ve hiçbir zaman imanlarını kaybederek Allah yolundan ayrılmadılar. Sizi imanınızdan uzaklaştıracak işlerden uzak durmak için çok çalışın. Bu şeyler tamamiyle geçici, siz sonsuz olanı seçin.

Hedeflerinize giden yolu kaybettiğiniz, unuttuğunuz ve dara düştüğünüz zamanlar olacak. İmanınızın azaldığını düşündüğünüz zamanlar. Bilin ki böyle zamanlarda  Allah kendisine dönmenizi, O’na yönelmenizi bekliyor. Allah her an sizin dönmenizi bekliyor. Asla geri dönülmeyecek kadar çok uzakta değilsiniz. Sizi her zaman çizgide tutacak araç; namazınız. Gününüzü namazlarınıza göre ayarlayın, namazlarınızı gününüze göre değil. Bunu öncelik haline getirin. Asla onu terketmeyin. Bu sizin için en içten duamdır. Allah’ın karşısına çıktığınızda, size namazınız sorulduğunda ‘hepsini, her birini kıldım!’ diyebiliyor olabileceğinizi düşünüyorum ve bu beni inanılmaz duygulandırıyor. Büyüdüğünüzde, arabanızda mutlaka seccadeniz olsun veya çantanızda küçük bir tane. Namaz vakti geldiğinde seccadenizi çıkartmaktan asla utanmayın. Bu, Allah ile olan iletişiminizdir ve sakın bu iletişim kanalını kapatmayın.

Kendinize ve bedeninize saygı duyun. Başka insanlardan onay almaya ihtiyacınızın olmadığını bilin. Gerçek dostlarınız sizi ne yaparsanız yapın veya yapmayın, nasıl görünürseniz görünün, nasıl isterseniz giyinin seveceklerdir. Kendinizi sevip kabul etmeniz diğerlerinin sizi sevip kabul etmesinden çok daha önemlidir. Yaşadığım gerçeklerden ve tecrübelerimden yola çıkarak bunları söylüyorum. Yıllarımı başkalarının hayatına uyum sağlamaya çalışarak harcadım. Biliyorum, anlamıyor olabilirsiniz veya bu yaşlarda annenizin sözlerini dinlemek şu an için ‘cool’ değil, ama inşallah bir gün anlayacaksınız. Sakın kendi değerlerinizi bir başkasının onayını almak için feda etmeyin, çünkü bunu yaparsanız sonunda sadece acı ve pişmanlık yaşayacaksınız.

Hayat bir yolculuktur. Önünüzde heyecan verici ve macera dolu bir gelecek olacak. Cesaretli olun ve hata yapmaktan korkmayın. Hataların öğrenmenin bir parçası olduğunu bilin. Almanız gereken dersi alıp, kendinizi silkeleyip, yolunuzda yürümeye devam edin. Her birinizin sahip olduğu yeteneklere ne kadar inandığımı keşke kelimelerle ifade edebilseydim.

Her biriniz için sahip olduğum bütün umutları ve hayallerimi yazmak isterdim ama şimdilik affınıza sığınarak mektubuma burada son vermek istiyorum. Yapmış olduğum tüm hatalardan dolayı beni affedin. Elimden geldiğince öğreniyorum… öğrenmeye devam ediyorum. Anlayışta yavaş, kızmakta hızlı davrandığım zamanlar için beni affedin. Duyulmadığınızı, sevilmediğinizi hissettirdiğim zamanlar için beni affedin… Bilin ki sizi çok sevdim ve sevmeye devam edeceğim. Sizden şikayet edip sizi kötü ve bir yükmüşsünüz gibi hissettirdigim zamanlar için beni affedin. Siz kızlarım, bana Allah’tan birer hediyesiniz. Sizleri bu gerçekten farklı hissettirmiş olmayı bilmek içimi acıtır. Peygamber (sav) bir defasında söyle demiş, “cennette yüksek mertebede olan kimseler olacak ve o kimseler derecelerinin neden bu kadar yüksek olduğunu sorduklarında, şöyle karşılık bulacaklar: ‘çocuklarınız sizin için bağışlanma diliyordu’.”

Allah’tan benim için bağışlanma dileyin canlarım.

Her birinizi çok derinden seviyorum.

-Anneniz

(Çeviri: R. Nisa Ezber)

3
Yorumlar

avatar
3 Comment authors
merveBetülESumeyye Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Sumeyye
Ziyaretçi
Sumeyye

Ne güzel ifade etmişsiniz maşallah .çocuklara mektup yazma fikriniz acayip heyecan olusturdu bende
Onları ayakta tutacak bi vasiyet gibi . musadeniz olursa bazı başlıkları kullanbilirmiyim kendi çocuklarım için .

BetülE
Ziyaretçi
BetülE

Son paragrafta gözlerim doldu ve sona geldiğimde ağlıyordum. Kesinlikle ben de çocuklarım için böyle bir mektup hazırlamalıyım diye düşünüyorum. Şimdi anlamasalar bile ileride onlar için çok kıymetli bir öğüt mahiyetinde.. Ellerinize, yüreğinize sağlık.

merve
Ziyaretçi
merve

maşallah ne kadar güzel ifade etmişsiniz sizi yeni tanıdım ama o kadar içim ısındı ki sanki yıllardır tanıdığım bir ablam oldunuz.inşallah evlatlarımızla beraber Rabbimin sevdiği ve razı olduğu kullarından oluruz.bu güzel paylaşımlarınız için Allah razı olsun

Menü

Benzer Yazılar

Oğluma Mektup

بسم الله الرحمن الرحيم  Muhammed, Bütün insanlığa en iyi örnek olan kişinin adını taşıyorsun. Baban ve ben senin için bu adı seçtiğimizde, bu ismi koymamamız

Read More »

Ramadan Readiness

At the end of this weekend there will be 46 days left until Ramadan. I’m sure I am not the only one who looks forward

Read More »

May 14th Muslima

On May 14th I will have been Muslim for 14 years. How fast that time has passed.  Every May 14th I always experience a similar

Read More »

Korona Beni Nasıl Etkiledi

Son bir iki haftadır sıradışı ve rahatsız edici bir zamandan geçiyoruz toplum olarak. Zannediyorum ki, ne/nasıl hissetmem gerektiği konusunda yaşadığım zorlukta yalnız değilim.  Benim için

Read More »